Lista ziół wartych uwagi.

Obecnie żyjemy w czasach, gdy przeważają produkowane przez nas leki i recepty, ale czy muszą one być jedynym sposobem leczenia?

Nawet mając wszystkie te zaawansowane opcje na wyciągnięcie ręki, wiele osób wraca do roślin leczniczych, od których wszystko się zaczęło: ziołowych środków leczniczych, które mają zdolność leczenia i poprawiania samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Jednak wiele ziół oferuje nieszkodliwe, subtelne sposoby na poprawę zdrowia. 

Warto odwiedzić alchemiczny sklep który jest naprawdę wart uwagi https://alchemylab.pl

Lista ziół w Ogrodzie Ziołowym

W ogrodzie zielarskim Biblioteki Narodowej Medycyny znajduje się około 75-100 gatunków ziół i kwiatów. Rośliny mają długą i bogatą historię stosowania leczniczego i nawet w dobie współczesnej medycyny wciąż poszukuje się ich właściwości leczniczych.

Jeden z klasyków medycyny ziołowej został napisany ponad 350 lat temu, Culpeper’s The Complete Herbal , opublikowany w Londynie w 1649 roku. Okazało się, że jest to książka trwała, która doczekała się 100 wydań.

Nicholas Culpeper (1616-1654) urodził się w rodzinie ziemiańskiej i studiował na Uniwersytecie w Cambridge, ale porzucił studia po śmierci narzeczonej, która zginęła od pioruna. Praktykował u londyńskiej apteki i zakładał praktykę wśród biednych, często nie pobierając opłat za swoje ziołowe leki.

Przedkładał brytyjskie rośliny nad bardziej egzotyczne gatunki i opublikował swoją książkę po angielsku, a nie po łacinie, co było niezwykłym posunięciem, aby zwykli ludzie (przynajmniej ci, którzy potrafili czytać) mogli zrozumieć, co napisał.

Dość barwna postać o mocnych opiniach (otrzymał ranę w klatkę piersiową od strzału z muszkietu podczas wojny domowej), Culpeper zmarł w wieku 38 lat na gruźlicę, która prawdopodobnie była potęgowana przez ranę wojenną i intensywne palenie.

Culpeper za życia rozwścieczył medyczną placówkę. Aptekarze często „praktykowali” lekarstwa, diagnozując choroby i przepisując leki, ale pobierali mniej pieniędzy niż lekarze. W wielu przypadkach jedynymi uzdrowicielami, na jakie stać było biednych, byli aptekarze.

Poniżej zamieszczamy opisy niektórych ziół zaczerpniętych z książki Culpepera. Wymienione rośliny należą do prawie 100 w ogrodzie ziołowym NLM. Uwaga: nie próbuj tego w domu! Culpeper nie był naukowcem, jego leki roślinne niekoniecznie są sprawdzonymi terapiami.

Lista ziół

Rumianek – Anthemis nobilis – Mówi się, że rumianek łagodzi zmęczenie i ból / zapalenie jelit. Olejek z kwiatów można stosować na wiele bólów i bólów, w tym skurcze stawów. Rumianek jest również pomocny w leczeniu migreny i regulacji miesiączki.

Cinquefoil – Potentilla reptans – Cinquefoil jest stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Może również leczyć ból jamy ustnej i wrzody. Wiadomo, że sok pomaga w żółtaczce. Oprócz pomocy w chrypce gardła i kaszlu, Cinquefoil można nakładać na bolesne stawy.

Columbine – Aquilegia vulgaris – Ponieważ orlik jest lekko trujący, jej właściwości ściągające są wykorzystywane głównie w balsamach i stosowane zewnętrznie.

Feverfew – Chrysanthemum parthenium – Feverfew jest znany jako skuteczny lek na migrenowe bóle głowy i gorączkę. Może również pomóc złagodzić choroby, takie jak zapalenie stawów.

Ciekawa pozycja jest również biały proszek złota.

Foxglove – Digitalis purpurea – Czysta forma rośliny służy do wzmocnienia kurczliwości serca i regulacji rytmu serca.

Golden Rod – Solidago virgaurea – Golden Rod może być stosowany jako kuracja przy bolesnych miesiączkach, zapaleniach stawów i egzemach. Zewnętrznie można go nakładać na owrzodzenia skóry w celu pobudzenia gojenia.

Lady’s Mantle – lchemilla vulgaris – zioło to było używane do leczenia nadmiernych miesiączek. Zalecono korzeń płaszcza damskiego, aby zatrzymać krwawienie.

Lawenda – Lavandula angustifolia – Lawenda zapobiega omdleniu i łagodzi nudności. W postaci olejku jest często stosowany w kąpielach leczniczych w celu zmniejszenia stresu. Może również obniżać ciśnienie krwi. Niewielka ilość jest przydatna przy chorobach skóry, takich jak egzema i łuszczyca.

Lubczyk – Levisticum officinale – lubczyk służy jako pomoc pokarmowego. Łagodzi bóle wewnętrzne. Zioło to jest również znane z zmniejszania zaczerwienienia oczu.

Pennyroyal – Mentha pulegium – mówi się, że Pennyroyal łagodzi bóle głowy. Jest stosowany jako lekarstwo na bóle kolkowe w jamie brzusznej. Wiadomo również, że łagodzi gorączkowe objawy towarzyszące odrze i krztuścowi.

Mak – Papaver rhoeas – Mak znany jest z łagodzenia kaszlu i usypiania. Płatki są pomocne w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, krztuśca i dusznicy bolesnej.

Pierwiosnek – Primula vulgaris – Pierwiosnek, środek uspokajający, wywołuje odpoczynek i sen poprzez zmniejszenie napięcia. W leczeniu bólów głowy skuteczny jest napar z korzenia podawany w łyżeczkach. Był również stosowany w leczeniu dny moczanowej i reumatyzmu.

Rozmaryn – Rosmarinus officinalis – Rozmaryn był stosowany w leczeniu bólów głowy, epilepsji i słabego krążenia. Może być również stosowany jako środek dezynfekujący w postaci płynu do płukania ust, a także w leczeniu gorączki. Mówi się również, że zatrzymuje łupież i poprawia pamięć.

Szałwia – Salvia officinalis – Szałwia jest pomocna przy bólach głowy, chrypce i kaszlu. Jest to jeden z najbardziej znanych środków na zapalenie krtani, migdałków i ból gardła. Napar z ziół słodzony miodem ma łagodne działanie przeczyszczające i pobudza miesiączkę.

Szczaw – Rumex acetosella lub Rumex acetosa – Stygnące liście szczawiu są znane z tego, że łagodzą pragnienie i pomagają w gorączce. Liście te służą również jako środek moczopędny.

Werbena – Verbena officinalis Werbena znany jest dobrym lekarstwem na kaszel i przeziębienie -. Pomaga przy świszczącym oddechu i duszności towarzyszącej gorączce.

Wintergreen – Pyrola minor – Wintergreen jest znany ze swoich właściwości chłodzących, aromatyzujących wszystko, od płynu do płukania ust po dziąsła. Z medycznego punktu widzenia może być stosowany miejscowo na rany i wewnętrznie w celu wspomagania wrzodów nerek i pęcherza. Roślina zawiera naturalny środek antyseptyczny.

Woodruffe (Sweet) – Galium odoratum – marzanka wonna może być stosowana ze względu na jej uspokajające działanie w leczeniu bezsenności. Stosowany jako napar może wzmocnić żołądek i usunąć przeszkody z okrężnicy.

Krwawnik pospolity – Achillea millefolium – krwawnik jest stosowany miejscowo na rany, skaleczenia, otarcia i. Wiadomo, że napar z krwawnika przyspiesza powrót do zdrowia po ciężkich siniakach. Kwiaty krwawnika są używane w przypadku różnych alergicznych problemów ze śluzem, w tym kataru siennego.

Warto poczytać również o medycynie alchemicznej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Lista ziół wartych uwagi.

Dodaj komentarz